Ciekawostki o soczewkach kontaktowych

soczewki leonardo da vinciSoczewki kontaktowe kryją wiele tajemnic i warto dowiedzieć się więcej o produkcie medycznym, który w XXI wieku będzie bez wątpienia zyskiwać na coraz większej popularności. Odpowiedź znajdziemy poniżej. Przyjrzyjmy się zatem niesamowitym faktom z historii soczewek kontaktowych oraz ich przyszłości.

1. Pierwsze soczewki kontaktowe – od projektu do realizacji

Leonardo da Vinci wielokrotnie udowodnił, że znacznie przerósł czasy w których żył. Jednym z jego „projektów” była soczewka z 1508 roku, stykająca się bezpośrednio z rogówką, a swój pomysł zaczerpnął z możliwości alternatywnego postrzegania świata przy zbliżeniu swojej twarzy do pojemnika z wodą.
Niemniej dopiero w 1948 roku pojawiły się pierwsze, wykonane z pleksiglasu soczewki kontaktowe zakładane bezpośrednio na rogówkę. Aby przekonać się, jak wyglądała produkcja soczewek przed blisko 70-ciu laty kliknij tutaj. Pierwsze soczewki wykonane ze szkła, zakrywające całe oko pojawiły się wcześniej, bo w 1887 roku. Nie mogły być noszone przez cały czas.
Pełną historię soczewek opracował serwis ContactLenses.org – link.

2. Soczewki nie tylko dla ludzi

Pierwszym zwierzęciem z soczewkami był w 2012 roku słoń z zoo w Północnej Carolinie, który po operacji zaćmy cierpiał na dalekowzroczność. Soczewka była 10x większa od tej typowych rozmiarów i odpowiadała rozmiarom piłce tenisowej. Przekonamy się, czy soczewki będą powszechnie stosowane również u zwierząt. Tego typu metoda korekcji wzroku dotyczyłaby soczewek wszczepianych.

3. Ultra-soczewki dla żołnierzy

Soczewki o większym polu widzenia mogą sprawić, że amerykańscy żołnierze będą posiadali przewagę nad ludźmi o standardowym polu widzenia. Soczewki posiadałyby wbudowany ekran HUD (Heads-Up Display), wyświetlający informacje o potencjalnym zagrożeniu oraz wyświetlać wiadomości bezpośrednio przed oczyma.

4. Soczewki w XXI wieku

W 1999 roku na rynku pojawiły się soczewki silikonowo-hydrożelowe, ale bynajmniej nie oznaczało to końca rozwoju soczewek kontaktowych. W 2002 roku powstały soczewki ortokorekcyjne, do korekcji wady wzroku podczas snu. W 2015 roku doktor Garth Webb zaprezentował soczewki bioniczne, zapewniające trzykrotnie lepszy wzrok. Są one zakładane podczas krótkotrwałej operacji i służą pacjentowi przez cały okres życia. Soczewki tego typu wszczepiane byłyby każdemu dorosłemu pacjentowi, niezależnie czy ma wadę wzroku czy nie. Projekt zaaprobowała branża optyczna i szacuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat soczewki bioniczne będą już dostępne w sprzedaży – więcej o soczewkach bionicznych.
Google kilka lat temu prezentował Google glass, ale nie spotkały się one z uznaniem. Obecnie w ramach współpracy z koncernami farmaceutycznymi trwają prace nad soczewkami z wbudowanymi microchipami. Jednym z projektów są soczewki dla cukrzyków, mierzące poziom cukru i informujące użytkownika o nieprawidłowym stanie zdrowia.