Czym jest wada refrakcji?

wada refrakcji kobietaLudzkie oko jest niesamowitym narządem, który, biorąc pod uwagę budowę naszego organizmu o największym stopniu skomplikowania – zarówno pod względem konstrukcji, jak i działania. Nie oznacza to jednak, że nie może ono ulec różnego rodzaju chorobom i ubytkom, które prowadzą do jego nieprawidłowego funkcjonowania.

Wada refrakcji – czynniki ryzyka

Najczęściej pojawiającym się problemem jest wada wzroku związana z nieostrym widzeniem, nazywana też wadą refrakcji. To właśnie z tym problemem najczęściej udajemy się do okulisty. Dotyczy on pewnej ułomności układu optycznego oka, który nie potrafi w sposób prawidłowy skupiać promieni świetlnych na siatkówce. Przez to wszelkie obrazy, które dostrzegamy, są nieostre i niewyraźne. Należy pamiętać o tym, iż tego typu wada pojawić się może w każdym wieku – niezależnie, czy znajdujemy się w okresie dojrzewania czy jesteśmy już w pełni dorośli.

Oczywiście nieostrość widzenia dzieli się na kilka odmian, spośród których należy wymienić przede wszystkim wady związane z dalekowzrocznością, krótkowzrocznością, astygmatyzmem, starczowzrocznością oraz daltonizmem. Wszystkie pojawiają się w wyniku różnych zmian bądź chorób. Wiele z nich może być wywołana poprzez nieprawidłowości genetyczne bądź po prostu z powodu różnego rodzaju urazów mechanicznych.

Sposoby korekcji refrakcji

Jeżeli jedna z przedstawionych wad została w sposób prawidłowy zdiagnozowana, należy przejść do procedury jej korekcji. Może ona zostać przeprowadzona na wiele różnych sposobów, jednak jednym z najskuteczniejszych są soczewki kontaktowe. Ich jakość wynika w głównej mierze z wygody ich użytkowania. Wystarczy rano założyć soczewki i nie martwić się nimi do końca dnia. Zyskujemy również pewien spokój psychologiczny – jak wiadomo, okulary w pewien sposób ingerują w nasz wygląd, nie zawsze z korzyścią dla nas, toteż często ludzie nie akceptują swojego wyglądu. Problem ten najczęściej występuje o osób młodych, dla których najlepszym rozwiązaniem będzie niedostrzegalna metoda korekcji w postaci soczewek kontaktowych. Występują one w różnych odmianach – zarówno jednodniowej, jak i tygodniowej czy nawet kilkumiesięcznej, dlatego nie powinniśmy mieć problemów z tym, aby znaleźć te, które będą dla nas najodpowiedniejsze. Pierwszego wyboru powinniśmy dokonać wspólnie z okulistą lub optometrystą oraz skonsultować z nim ewentualne problemy podczas używania soczewek. Soczewki nie zawsze odpowiadają początkującemu użytkownikowi, ale nie należy winić wtedy okulisty, a raczej mnogość rodzajów soczewek oraz odmienną reakcją oczu na konkretny model soczewek.