Kolorowe soczewki kosmetyczne – jak je bezpiecznie stosować?

kosmetyczne soczewki koloroweSoczewki kontaktowe to rozwiązanie nie tylko dla osób borykających się z wadą wzroku. W ostatnim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem estetycznym są kolorowe soczewki kosmetyczne. Masz ochotę je wypróbować, ale nie do końca wiesz jak je stosować i na co uważać?

Moda na kolorowe soczewki rozpoczęła się wraz ze wzrostem popularności hydrożelowych i silikonowo-hydrożelowych szkieł kontaktowych. Kiedy okazało się, że poza korekcją wzroku dodatek ten wpływa również bardzo korzystnie na wygląd oczu, zapragnęły korzystać z niego także osoby, które na co dzień nie narzekają na jakość widzianego przez siebie obrazu. W efekcie tego producenci stale prześcigają się w rozbudowywaniu swoich ofert soczewek kolorowych, a użytkownicy mogą przebierać zarówno w mnogości kolorów, jak i wzorów. Oczywiście z soczewek kolorowych mogą korzystać również osoby krótko- i dalekowzroczne.

Kolorowe soczewki kosmetyczne można podzielić na kilka rodzajów:

  • intensyfikujące naturalną barwę oczu,
  • nadające oczom zupełnie nowy kolor,
  • optycznie powiększające oczy,
  • dodające oczom blasku,
  • soczewki ze wzorami (np. kocie oczy, oczy Wiedźmina).

Jednak najważniejsze pytanie, jakie należy w tym przypadku zadać, to czy soczewki kolorowe są w pełni bezpieczne? Czy możemy korzystać z nich zawsze wtedy, kiedy chcemy? Czy wymagają one dodatkowej pielęgnacji?

Oczywiście producenci dbają o to, by soczewki kolorowe nie powodowały żadnych uszkodzeń ani infekcji narządu wzroku. Dlatego – o ile prawidłowo stosowane – są całkowicie bezpieczne i bardzo komfortowe w użytkowaniu. Pigmenty, które nadają kolorowym soczewkom to wyjątkowe piękno zamknięte wewnątrz i nie mające nawet najmniejszych szans na kontakt z powierzchnią oka. Czasami kolorowe soczewki wzbogacone są o filtry UV, a więc nie dość, że nie szkodzą, to wręcz pomagają – chronią przed niekorzystnym działaniem promieniowania słonecznego.

Kolorowe soczewki na specjalne okazje – na co uważać?

Bardzo ważne jest jednak, aby przestrzegać czasu ich noszenia, zalecanego przez producenta i pielęgnować je tak samo, jak robią to osoby, które korzystają ze zwykłych soczewek kontaktowych na co dzień. Oczywiście soczewki kosmetyczne dostępne są w wersjach jednodniowych i planowej wymiany. I tutaj zasada jest taka sama, jak ze standardowymi soczewkami – jednodniowe zakładamy, użytkujemy, a po zdjęciu wyrzucamy do kosza, a planowej wymiany umieszczamy regularnie w pojemniczku wypełnionym płynem pielęgnacyjnym.

Podsumowując, kolorowe soczewki kosmetyczne to świetne rozwiązanie na poprawę wyglądu całego spojrzenia. Dodatek ten dostępny jest zarówno dla osób o zdrowych oczach, jak i borykających się z wadą wzroku. Tworzone w zgodzie z najwyższymi standardami jakości są w pełni bezpieczne i jeśli są prawidłowo stosowane (z dokładnym myciem rąk przed założeniem i zdejmowaniem, korzystaniem z płynu pielęgnacyjnego w przypadku soczewek planowej wymiany itp.) nie stwarzają ryzyka infekcji i podrażnień oczu.