Optometrysta praw… soczewki Ci dobierze

wizyta u optometrystyKiedy zdecydujesz się na wypróbowanie soczewek kontaktowych, w pierwszej kolejności należy skorzystać z badań przeprowadzanych przez specjalistę. Ze względu na szeroką gamę rodzajów soczewek dostępnych na rynku, konieczny jest ich odpowiedni dobór. Głównym parametrem branym pod uwagę jest zakres wady wzroku oraz jego ostrość. Kolejnymi czynnikami uzależniającymi dopasowanie soczewek, są także wiek oraz tryb życia.

Z wizytą u optometrysty

Pierwszym etapem doboru metody korekcji wady wzroku jest tzw. wywiad, na podstawie którego optometrysta zbiera wiedzę na temat dolegliwości pacjenta oraz jego dotychczasowych badań. Następnie przechodzi do pomiaru ostrości wzroku. Jest to podstawowy test czynnościowy oka, który powinien być brany pod uwagę przy każdej wizycie w gabinecie okulistycznym. Polega na odczycie z określonej odległości szeregu znaków różnej wielkości. Konieczny jest także dokładny pomiar geometrii oka, w którym specjalista określa krzywiznę rogówki a także średnicę. Po wykonaniu szczegółowych badań i wykluczeniu ewentualnych schorzeń optometrysta jest w stanie zaproponować pacjentowi najlepsze dla niego soczewki. Ważne jest także, aby dokonać tzw. “przymiarki”. Gdy zaproponowane przez specjalistę soczewki niewłaściwie układają się na oku, konieczny jest wybór innych. W sytuacjach ekstremalnych może zaistnieć konieczność zamówienia soczewek o parametrach indywidualnie dopasowanych dla pacjenta.

Niezbędne badania kontrolne

Podczas pierwszych prób noszenia soczewek możliwe jest odczuwanie wyraźnego dyskomfortu, jednakże okres adaptacji powinien trwać nie dłużej niż pół godziny.
Każdy z pacjentów po dopasowaniu soczewek powinien zgłosić się na kontrolę we wskazanym przez lekarza terminie. Określenie tolerancji oka na zalecone soczewki jest możliwe dopiero podczas badania kontrolnego, po którym optometrysta może zarekomendować pacjentowi stosowanie soczewek kontaktowych. Zalecane jest zgłaszanie się co kilka miesięcy na kolejne wizyty kontrolne.