Krótkowzroczność. Czego jeszcze o niej nie wiesz?

Jedna z częściej występujących wad wzroku, czyli krótkowzroczność, jest wadą polegającą na bardzo dobrym i wyraźnym widzeniu przedmiotów znajdujących się blisko, zaś w sposób niewyraźny i zamazany rzeczy znajdujących się daleko.

Wada ta, inaczej zwana również miopią, często swoje podłoże ma w genetycznych uwarunkowaniach. Ważne jest więc w przypadku rodziców z tą właśnie wadą, aby zwracali szczególną uwagę na własne dzieci i na pierwsze pojawiające się symptomy krótkowzroczności, gdyż pierwsze jej objawy pojawiają się często już we wczesnym dzieciństwie, zaś pogłębiają aż do osiągnięcia około 20-21 roku życia. Krótkowzroczność może wywołać również kilka innych przyczyn, jednak nie są one do końca znane ani zbadane. Zaszkodzić np. może zbyt bliskie siedzenie przed ekranem telewizora i oglądanie telewizji.

Jak radzić sobie z miopią?

krotkowzroczność metoda korekcjiJedną z najczęstszych metod, które służą do walki z krótkowzrocznością, jest noszenie okularów. Często zdarza się, że konieczne jest noszenie szkieł wieloogniskowych, czyli takich, które pozwalają na jednoczesne dobre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Ma to często związek z wiekiem osoby, która ma problem ze wzrokiem (zwykle problem ten występuje u osób po 40 roku życia). Dobrym sposobem przy krótkowzroczności, a jednocześnie na ograniczenie noszenia okularów, które często przeszkadzają w wielu czynnościach codziennych, są soczewki kontaktowe.
Dlaczego coraz częściej decydujemy się na soczewki kontaktowe?

  • są wygodne i praktyczne;
  • ich posiadanie nie przeszkadza w prowadzenia aktywnego trybu życia, np. uprawiania sportu;
  • są dyskretne, niezauważalne nawet przy dużej wadzie wzroku;
  • nie wymagają pielęgnacji w przypadku soczewek jednodniowych.

Innym sposobem korekcji wzroku, który zyskuje coraz szersze grono zwolenników, to zabieg chirurgiczny, polegający na laserowej korekcji krzywizny rogówki. Dzięki zabiegowi wpadające do oka promienie świetlne, ogniskują się w sposób prawidłowy, eliminując jednocześnie problem krótkowzroczności.

O czym musisz pamiętać przy krótkowzroczności?

Pamiętaj, że w krótkowzroczności istotną rolę odgrywa regularna kontrola wzroku. Dlatego też konieczne jest, abyś regularnie odwiedzał okulistę w celu odbycia wizyty kontrolnej. Musisz wiedzieć też, że jest to często dziedziczna przypadłość, dlatego też powinieneś zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe funkcjonowanie wzroku u swoich dzieci. Sygnałami początków problemów ze wzrokiem mogą okazać się bóle głowy, częste zmęczenie oczu, czytanie ze zbyt bliskiej odległości, czy nadmierne wytężanie oczu.
Pamiętaj, że w przypadku miopii, wada wzroku pogłębiać może się przez cały okres dojrzewania.

Chcesz dowiedzieć się o krótkowzroczności? Jeżeli tak, to zapraszam do zapoznania się z wartościowym artykułem na stronie http://www.zdrowymokiem.pl/soczewki/krotkowzrocznosc.