Wada wzroku u dziecka stanowi spore wyzwanie i wymaga ogromnych pokładów cierpliwości od malucha, jak i jego rodzica. Niestety dzieci bardzo szybko przyzwyczajają się do wady wzroku, problemy z widzeniem rekompensują sobie ogromnym skupieniem i przeciążaniem narządu wzroku. Współcześnie dzieci nie są już skazane na nieustające korzystanie z mało komfortowych okularów korekcyjnych. Dlaczego soczewki kontaktowe tak dobrze sprawdzają się podczas korekcji wad wzroku u dzieci?
W jaki sposób objawiają się wady wzroku u dzieci?
Zmysły pozwalają dziecku poznawać otaczający go świat. To właśnie wzrok zapewnia bardzo wiele doznań maluchowi i pozwala na prawidłowy rozwój. Zaburzenia w widzeniu niestety są coraz częstszym schorzeniem u dzieci, a wykrycie wady wzroku u dziecka, nie jest łatwe. Jeżeli więc w rodzinie występują wady wzroku, warto czysto profilaktycznie sprawdzić wzrok już u małego dziecka. Symptomami, które mogą wskazywać na to, że ze wzrokiem dziecka dzieją się złe rzeczy, wskazywać można:
- nawracające bóle głowy,
- mruganie,
- zezowanie,
- złe ustawianie głowy,
- nienaturalnie bliskie przysuwanie się do obiektów podczas podstawowych czynności np. czytania, czy oglądania bajek.
Soczewki jednodniowe dla dzieci, a soczewki wielokrotnego użytku
Wiele dzieci odmawia chodzenia w okularach, zdejmuje je, chowa, dlatego rodzice szukają alternatywy, która pozwoli na stałą korekcję wady wzroku. Dzieci rosną, dlatego też ich wada zmienia się, dlatego bardzo ważne jest regularna kontrola wzroku u maluchów i dostosowywanie mocy szkieł do ich aktualnych potrzeb. U dzieci bezpieczną alternatywą dla okularów są jednodniowe soczewki kontaktowe. Ze względu na higienę i zdrowie oczu najkorzystniej jest używać właśnie jednodniowych soczewek kontaktowych. Zakłada się je rano, po czym wieczorem przed spaniem wyjmuje się je z oka i wyrzuca, codziennie powtarzając te czynności. Tak częsta wymiana soczewek zapewnia znacznie większe bezpieczeństwo stosowania, niż używanie ich kilkudniowych odpowiedników.
Codzienna wymiana zapewnia maksimum bezpieczeństwa – minimalizowana jest możliwość przeniesienia infekcji. Nowoczesne soczewki są niemal niewyczuwalne na oku, do tego stopnia, że wiele osób zapomina o tym, że w ogóle je nosi. Jednodniowa wersja soczewek wymaga minimum zaangażowania ze strony opiekuna dziecka. Soczewek jednorazowych nie trzeba pielęgnować, sprawdzają się idealnie także podczas różnorodnych aktywności, uwielbianych przez dzieci jak np. kąpiele na basenie. Po skończonej kąpieli soczewki należy wyrzucić, a dziecku założyć pełnowartościową, nową parę, zapewniając mu tym samym maksimum bezpieczeństwa. W wodzie zarówno basenowej, morskiej, jak i tej w jeziorze mieszka bardzo dużo różnorodnych drobnoustrojów, które mogą stanowić zagrożenie dla delikatnego oka. W takiej sytuacji wyjęcie i wyrzucenie soczewki bezpośrednio po kąpieli jest najlepszą opcją dla zdrowia dziecka.
Soczewki jednodniowe wygodnym rozwiązaniem optycznym
Dzieci są najczęściej bardzo ruchliwe, szybko przemieszczają się z miejsca na miejsce. Nietrudno przez to o upadek. Tak, jak dorośli do poważniejszych aktywności rezygnują z klasycznych okularów na rzecz soczewek kontaktowych, tak u dzieci takie rozwiązanie sprawdza się idealnie w codziennym życiu. W ten sposób minimalizowane jest ryzyko urazu. Do tego rodzic ma pewność, że korekcja wzroku przebiega prawidłowo, a dziecko samo nie zdejmuje okularów i nie nadwyręża wzroku. Zakup soczewek jest wydatkiem podzielonym, nie wymaga, jak w przypadku klasycznych okularów korekcyjnych jednorazowego dużego nakładu finansowego.
Tak naprawdę nie ma określonego minimalnego wieku, który pozwala na noszenie soczewek. Standardowo przyjmuje się, że jest to ósmy rok życia, ale nie należy sztywno trzymać się tego wieku, a bardziej zwrócić uwagę na to, czy dziecko jest gotowe na takie rozwiązanie optyczne. W dużej mierze ten fakt uzależniony jest od trybu życia, usposobienia i ruchliwości malucha. Jeżeli więc specjalista (okulista lub optometrysta) zasugerował wybór soczewek jednodniowych, jako najlepszej opcji dla naszego dziecka, warto skorzystać z jego rady i wypróbować tę formę korekcji wzroku.