Dieta dla wzroku – aby oczy pozostawały zdrowe

dieta dla zdrowych oczuZdrowe odżywianie bez wątpienia jest dziś niezwykle popularne. Można nawet użyć określenia, że stało się modne. Nic w tym dziwnego, bowiem jedzenie w bardzo znaczącym stopniu wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka. Dobrze jest więc spożywać produkty bogate w witaminy i minerały, aby zwiększyć odporność, zapobiegać chorobom, a nawet łagodzić skutki wielu dolegliwości. Także wzrok jest wrażliwy na to, jakie artykuły spożywcze stanowią podstawowe elementy codziennego menu. Co należy jeść, aby skutecznie zadbać o oczy?

W czasach telewizji, komputerów i smartfonów oczy bardzo narażone są na ich szkodliwe działanie. Długie przesiadywanie przed ekranem może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych dolegliwości, np. ogólnego pogorszenia się wzroku czy suchości oka. Do tego z wiekiem każdy coraz bardziej jest narażony na różnego rodzaju choroby oczu, jak zaćma, jaskra i wiele innych. Warto zawczasu zadbać o odpowiednią dietę, która pozwoli nie tylko zniwelować dokuczliwe objawy, ale także przyczyni się do poprawy wzroku.

Co powinno znaleźć się w diecie dla wzroku?

Dieta dla wzroku powinna być bogata w substancje, które wzmacniają wzrok. Przede wszystkim należy więc zaopatrzyć się w produkty bogate w luteinę, witaminę A, witaminę C i cynk. Oprócz tego warto także dodać do swojego codziennego menu artykuły spożywcze zawierające witaminy z grupy B, witaminę E czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. W jakich konkretnie produktach znaleźć można te substancje?

Luteina dla ochrony oczu

Luteina, czyli naturalny żółty barwnik roślinny, to substancja idealna dla osób pragnących poprawić wzrok. Jest niezbędna dla organizmu, choć nie potrafi on jej samodzielnie wyprodukować. Dlatego też trzeba ją dostarczać w pożywieniu. Luteina działa jak filtr, który zabezpiecza oczy przed szkodliwym promieniowaniem. Co więcej zapobiega takim chorobom oczu jak zaćma czy jaskra. Luteinę można znaleźć w takich produktach jak: zielone warzywa (szpinak, kapusta, brokuły), kiełki zbóż, czarne porzeczki, nektarynki i maliny.

Witaminy A i C dla zapobiegania chorobom oczu

Kolejną bardzo ważną substancją dla oczu jest witamina A. Ma ona bowiem wpływ na poprawne funkcjonowanie fotoreceptorów na siatkówce, a także produkcję śluzu ochronnego oka. Jej spożywanie chroni m.in. przed tzw. „kurzą ślepotą”, czyli ślepotą zmierzchową. Według specjalistów witamina C może zapobiec zaćmie, wylewowi podspojówkowemu i wielu innym chorobom oczu. Bardzo ważny dla wzroku cynk znaleźć można w: pestkach słonecznika, pestkach dyni, jajach, rybach.