Okresowe badanie wzroku u dzieci i dorosłych

okresowe badanie wzrokuOkresowe badanie wzroku to niezbędny element profilaktyki zaburzeń widzenia, ich diagnostyki i wdrożenia korekcji wzroku. Już od najmłodszych lat wzrok powinien być kontrolowany przez okulistę. Pierwsze badanie wzroku u niemowlaka wykonywane jest w wieku 6 miesięcy, kolejne po ukończeniu 3 roku życia. W okresie szkolnym przesiewowe badania wzroku wykonywane są z częstością 1- 2 lat, a ich celem jest ocena rozwoju zeza, ocena ostrości widzenia oraz widzenia barw. Szybkie zdiagnozowanie najczęstszych w okresie rozwojowym wad wzroku: astygmatyzmu, krótkowzroczności, wad wrodzonych, zespołu oka leniwego i zeza umożliwia szybką ich korekcję. Ponad 20% dzieci w wieku 0- 14 lat i 60% młodzieży powyżej 16 roku życia ma problemy ze wzrokiem – rola badań profilaktycznych jest więc nie do przecenienia.

Badanie wzroku u dorosłych

W wieku 18 – 60 lat, badanie wzroku należy wykonywać co 2 lata. Osoby z korekcją wzroku powinny badać się raz w roku. Niemal każda osoba po 40 roku życia wymaga korekcji wzroku. Wiąże się to ze zjawiskiem prezbiopii, czyli zaburzenia akomodacji oka. Inne częste wady wzroku wieku średniego i starszego to zaćma, jaskra i zwyrodnienie plamki żółtej. Coraz większa częstość występowania takich chorób cywilizacyjnych jak nadciśnienie i cukrzyca sprzyja rozwojowi retinopatii nadciśnieniowej czy cukrzycowej. Osoby dotknięte tymi schorzeniami powinny kontrolować wzrok z większą częstotliwością. Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie dna oka, skiaskopia czy autorefraktacja oraz badanie okulistyczne w lampie szczelinowej na stałe powinny zagościć w kalendarzu okresowych badań profilaktycznych.

Profesjonalna diagnostyka wad wzroku wiąże się z natychmiastowym wdrożeniem korekty wzroku. Okulary lub soczewki kontaktowe doskonale poprawiają jakość widzenia i hamują pogłębianie się wady wzroku. Coraz większą popularnością cieszą się zwłaszcza soczewki kontaktowe, które nie ograniczają aktywności i są znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Mogą być stosowane nawet u dzieci w wieku szkolnym, dla których okulary mogą stanowić przeszkodę w zajęciach ruchowych czy zabawie. Każda wada wzroku może być skutecznie skorygowana:

  • dalekowzroczność korygują soczewki skupiające;
  • krótkowzroczność korygują soczewki rozpraszające;
  • astygmatyzm leczy się soczewkami torycznymi;
  • prezbiopię koryguje się soczewkami multifokalnymi.