Czy soczewki kontaktowe zahamują postępującą wadę wzroku?

soczewki ortokorekcyjneWiększość z nas wie, że zastępowanie okularów soczewkami kontaktowymi jest o wiele wygodniejsze. Jednak niewielu użytkowników szkieł kontaktowych poznało jeszcze jedną ich zaletę – leczenie wad wzroku. Możliwe jest zatem dobre widzenie w ciągu dnia, bez konieczności stosowania soczewek czy okularów. Pełna korekcja odbywa się w nocy.

Ortokorekcja dla krótkowidzów

Metoda polegająca na leczeniu krótkowzroczności, nazywana jest ortokorekcją. Krótkowzroczność powstaje na skutek wydłużania osi oka bądź nadmiernego uwypuklenia rogówki, stąd dobre widzenie z bliska, a słabe z daleka. Prace nad ortokorekcją zostały zapoczątkowane w latach 60-tych. Lekarze z Kanady i USA odnotowali fakt, że kształt rogówki, w wyniku stosowania soczewek kontaktowych, jest na pewien czas zmieniana (dokładniej – ulega spłaszczeniu). Tym samym krótkowidz widzi wyraźniej. W dalszych badaniach poszukiwano takiego materiału do korekcji wady wzroku, który będzie lekki, w wysokim stopniu przepuści tlen, a jednocześnie nada rogówce oka odpowiedni kształt.

Dla kogo ortokorekcja?

Ortokorekcja jest najskuteczniejsza w leczeniu wad do -4,5 dioptrii, a w astygmatyzmie do -1,5 dioptrii. Słabsze (częściowe) efekty uzyskujemy przy większych wadach. W takich przypadkach korekcję należy wzmacniać poprzez noszenie okularów, ale o mniejszej niż do tej pory mocy. Świetne rezultaty ortokorekcji uzyskuje się u dzieci po 10 roku życia. W ich przypadku soczewki lecznicze mogą zahamować postępującą wadę wzroku – nie powiększa się lub proces jest znacznie spowolniony (o około 50%).

Jak działają soczewki ortokorekcyjne?

Tego rodzaju soczewki są indywidualnie dobrane do rozmiaru gałki ocznej. Stosowanie jest dość proste – zakładamy je wieczorem, zdejmujemy rano, po przebudzeniu. W nocy przednia krzywizna gałki ocznej jest regulowana, co umożliwia dobre widzenie w dzień. Centralna część rogówki jest delikatnie uciskana, co skutkuje jej spłaszczeniem. Obraz zostaje zogniskowany na siatkówce.
Jedną parę soczewek ortokorekcyjnych kupujemy na okres roku, choć mogą być użytkowane nawet do dwóch lat. Szacuje się, że po zaprzestaniu stosowania tego typu soczewek rogówka do pierwotnego kształtu wraca w przeciągu trzech tygodni.

Dobór odpowiednich soczewek

Dobór soczewek ortokorekycjnych jest bardziej skomplikowany od dopasowywania zwykłych szkieł. Konieczne jest przeprowadzenie badań:

  • refrakcji,
  • ostrości wzroku,
  • topografii rogówki i utworzenie jej mapy,
  • oka w lampie szczelinowej,
  • dna oka.

Na podstawie uzyskanych wyników zamawiane są indywidualne soczewki ortokorekcyjne.