Parametry soczewek kontaktowych – dobór

parametry soczewek kontaktowychPrzy doborze soczewek kontaktowych lekarz sugeruje się takimi parametrami, jak moc soczewki, promień krzywizny oraz średnica. Jeśli cierpimy na astygmatyzm, do tych parametrów dochodzi jeszcze moc cylindryczna i oś cylindra. Jedynie lekarz okulista jest w stanie dobrać te właściwości tak, aby idealnie dopasować soczewki kontaktowe do naszych oczu, jednocześnie określając, czy najlepsze będą dla nas soczewki jednodniowe, miesięczne, a może kwartalne.

Moc sferyczna soczewek

Za pomocą mocy sferycznej soczewek określa się wielkość wady wzroku, która nie występuje w połączeniu z innymi zaburzeniami widzenia. Określa się ją jako PWR i jest zbliżona do mocy szkieł okularów, chociaż pojawiają się pewne różnice. Wynikają one z tego, że soczewka znajduje się bliżej oka, ponadto okulary korygujące krótkowzroczność zmniejszają obraz widzenia. Dlatego tak ważne jest, aby moc sferyczną szkieł kontaktowych dobrał lekarz.

Promień krzywizny (BC) a wypukłość soczewki

Na dobór soczewek ma wpływ również promień krzywizny (BC), który uzależniony jest od wypukłości naszej gałki ocznej. Okulista wykonuje taki pomiar, aby soczewka przylegała do oka w sposób prawidłowy (jeśli jest inaczej, mogą wystąpić otarcia i jest duże ryzyko zgubienia soczewki, a nawet przedostania się jej pod powierzchnię powieki).

Średnica soczewki (DIA) a dotlenienie soczewki

Średnica soczewki (DIA) określa jej rozmiar na podstawie wielkości rogówki. Soczewka nie może być zbyt duża (spowoduje to zniekształcenia obrazu w czasie patrzenia w bok), ani zbyt mała (oczy nie będą odpowiednio nawilżone z powodu złego przepływu łez, a oprócz tego nie będą dobrze dotlenione).

Oś cylindryczna – dla jakiej wady wzroku?

Przy astygmatyzmie (niezborności rogówkowej) lekarz ustala również moc oraz oś cylindryczną, które mają ogromny wpływ na korekcję tej wady wzroku. Pozostałe parametry dobierane są na takich zasadach, jak w przypadku soczewek sferycznych. Astygmatycy cierpią najczęściej na niezborność i inną wadę wzroku jednocześnie.

Wizyta u okulisty w celu dobrania soczewek jest niezbędna nie tylko ze względu na szczegółowe badania, jakim musimy się poddać. Ważny jest również wywiad związany ze stanem zdrowia i naszym stylem życia, aby wyeliminować wszelkie przeciwwskazania do noszenia szkieł. Ponadto lekarz nauczy nas zakładać, zdejmować i prawidłowo pielęgnować soczewki.