Zakładania i zdejmowania soczewek trzeba się nauczyć, tylko nielicznym ta sztuka od razu się udaje. Proces dojścia do wprawy trwa z reguły kilka dni, w najbardziej skrajnych przypadkach kilkanaście. Są i tacy, którzy twierdzą, że czynności te nie sprawiają im najmniejszego problemu, ponieważ robią to w zaledwie kilka sekund.
Nawet jeżeli Każdego dnia powtarzamy te same czynności zakładania i zdejmowania soczewek, to zdarza się nam popełniać szereg błędów, które nie mają nic wspólnego z poprawnym zakładaniem/zdejmowaniem soczewek.
Kolejność zakładania i zdejmowania soczewek
Pierwszy podstawowy błąd, który dotyczy i długoletnich użytkowników soczewek, i tych świeżych jest taki, że nie jesteśmy konsekwentni w kolejności, tzn. nie zaczynamy zakładania/zdejmowania soczewki zawsze od tego samego oka. Wynikają z tego później różne sytuacje, takie jak np. założenie lewej soczewki na prawe oko lub odwrotnie.
Płyn w pojemniczku na soczewki
Po drugie, przy zdejmowaniu soczewek i odkładaniu ich do pojemniczka nie dbamy o ich należyte zanurzenie w płynie, przez co soczewki często bywają nieodpowiednio nawilżone, co zmniejsza komfort ich użytkowania, a także prowadzi do zaczerwieniania oczu, a nawet ich infekcji.
Pielęgnacja soczewek
Po trzecie, nie czyścimy dokładnie soczewek. Z braku czasu czy lenistwa bardzo często odkładamy soczewki, zalewamy płynem i liczymy na to, że płyn zrobi wszystko za nas. Nie trzeba chyba dodawać jakie konsekwencje dla oczu to powoduje. Tymczasem koniecznie należy je przetrzeć z osadzonych na nich złogach białkowych, gromadzących się w ciągu dnia na ich powierzchni.