Jak prawidłowo zakładać soczewki kontaktowe? Poradnik

soczewki kontaktowe światPrawidłowe używanie soczewek kontaktowych może przysporzyć kilku problemów, zwłaszcza osobom, które dopiero co zdecydowały się zamienić tradycyjne okulary na znacznie nowocześniejsze i wygodniejsze soczewki. Czynnością, która najczęściej sprawia najwięcej problemów, jest prawidłowe zakładanie soczewek. Przyjrzyjmy się zatem jak wykonać tą czynność poprawnie.

O czym należy pamiętać przed założeniem soczewki?

Soczewki kontaktowe stykają się bezpośrednio z okiem, zatem nie należy zapominać o konieczności utrzymania ich w czystości. Przed założeniem soczewek należy dokładnie umyć i osuszyć ręce. Najlepsze do tego celu będzie bezwonne mydło antybakteryjne, które nie tylko usunie z naszych rąk większość drobnoustrojów, ale także nie pozostawi smug na powierzchni soczewki. Ręce dokładnie wycieramy czystym ręcznikiem, dopiero wtedy możemy przystąpić do zakładania soczewek.

Na co zwracać uwagę zakładając soczewki?

Przed założeniem soczewki należy upewnić się, że znajduje się ona na właściwej stronie. W tym celu umieszczamy ją na opuszku palca, najlepiej wskazującego i dokładnie oceniamy jej kształt – jeżeli soczewka przypomina miskę oznacza to, że jej pozycja jest prawidłowa. Pamiętaj, że założenie soczewki niewłaściwą stroną nie tylko spowoduje dyskomfort, ale także pogorszy ostrość widzenia.

Technika zakładania soczewek kontaktowych

Aby założyć soczewkę umieszczamy ją na suchym opuszku palca wskazującego (nawet niewielka ilość wilgoci spowoduje przyklejenie soczewki do palca i uniemożliwi jej umieszczenie w oku). Następnie palcami drugiej ręki odciągamy dolną i górną powiekę a soczewkę nakładamy bezpośrednio na oko powoli cofając palec wskazujący. Wykonujemy naprzemienne ruchy okiem – w górę, w dół, w lewo i w prawo. Następnie zwalniamy obie powieki. Aby soczewka mogła ułożyć się na samym środku oka, delikatnie mrugamy. Brak dyskomfortu i odpowiednia ostrość wzroku oznacza, że soczewka została założona prawidłowo. W przeciwnym wypadku soczewkę należy wyjąć, bardzo dokładnie wypłukać w płynie do soczewek i powtórzyć całą czynność.

Poradniki na innych stronach internetowych

Dokładny opis zakładania soczewek kontaktowych znajdziecie w poradniku. Jeżeli będziecie postępować zgodnie z zasadami, to nasze oczy nie będą narażone na infekcje podczas zakładania jak i zdejmowania soczewek kontaktowych.