Czy soczewki są przeszkodą w uprawianiu sportu?

okulary i soczewki kontaktoweCzęsto się zdarza, że osoby z wadami wzroku rezygnują z aktywności fizycznej, tłumacząc to niemożnością uprawiania sportu bez okularów. Niestety również dla dzieci i młodzieży, które tak bardzo potrzebują ruchu, problemy ze wzrokiem są często powodem zwolnienia z zajęć WFu. Niesłusznie!

Świetnym wyjściem w takich sytuacjach jest stosowanie soczewek kontaktowych. Choć ich używanie do uprawiania sportu często początkowo wiąże się z obawami, łatwo można się przekonać, że sprawdzają się one znacznie lepiej u osób aktywnych fizycznie niż okulary. W wielu przypadkach są wręcz jedyną możliwością uprawiania sportu przy dużych wadach wzroku. Zapewniają one lepsze widzenie oraz większą wygodę niż okulary. Nie przeszkadzają, dają szersze pole widzenia i można je nosić pod kaskiem czy goglami narciarskimi. Dzięki nim można z powodzeniem uprawiać każdą dyscyplinę sportu.

Nawet te sporty, których uprawianie jest uciążliwe z okularami, czy wręcz niemożliwe, nie stanowią przy użyciu soczewek żadnego problemu. Trudno sobie przecież wyobrazić pływanie, jazdę na nartach w kasku czy grę w tenisa z okularami na nosie. Przy soczewkach to żaden problem. Najwygodniejsze zdecydowanie będą soczewki jednodniowe – nawet gdy je zgubimy, uszkodzimy – choć ciężko sobie wyobrazić, że w ogóle taka sytuacja mogłaby mieć miejsce, niewiele stracimy, bo i tak pod koniec dnia, wyrzucilibyśmy je. Nie są one więc w żadnym przypadku przeszkodą w uprawianiu sportu. Wręcz przeciwnie! Niech więc wada wzroku nie będzie dla Ciebie wymówką dla siedzenia na kanapie i rezygnacji z ulubionych sportów. Przekonaj się