Soczewki czy okulary – co wybrać?

okulary czy soczewki kontaktoweObecnie coraz więcej osób musi używać korekcji wzroku, jednak typowe rozwiązanie a więc okulary często okazuje się mało wygodne. Dlatego też decyzja o doborze szkieł kontaktowych jest podejmowana przez coraz większą liczbę użytkowników.

O czym należy pamiętać, jeśli chce się zmienić okulary na szkła kontaktowe?

Okulary składają się z oprawek i soczewek wykonanych ze szkła lub plastiku. Mogą uszkodzić się w wyniku upadku lub niewłaściwego użytkowania (niewskazane jest na przykład zdejmowanie okularów jedną ręką). Pęknięcie szkieł może wystąpić w wyniku upadku, co nie jest bezpieczne dla oczu, dlatego też osoby aktywne fizycznie raczej powinny zdejmować okulary podczas uprawiania sportu. Zwykłe okulary nie sprawdzą się także podczas wizyty na basenie. Można za to założyć szkła kontaktowe, jeśli oczywiście ma się naprawdę szczelne okulary do pływania.

Dylemat soczewki czy okulary dotyczy również wielu osób, które wcale nie uprawiają sportu. Okularnicy odczuwają duży dyskomfort w czasie zimowych dni. Na okularach często osiada wtedy śnieg, co wymaga noszenia przy sobie odpowiedniej ściereczki. Problemem jest również to, iż szkła pokrywają się parą w przypadku różnicy temperatur. W takiej sytuacji soczewki są lepsze – dzięki temu, że są stale oczyszczane przez ruch powiek dobra ostrość widzenia utrzymuje się przez cały czas.

A może jednak okulary?

Okulary sprawdzają się lepiej w przypadku, gdy konieczne jest częste ich ściąganie. W sytuacji, gdy dana osoba jest krótkowidzem i lubi czytać książki, stosowanie szkieł kontaktowych jest mniej wygodne. Szkła kontaktowe mogą sprawdzić się lepiej w przypadku pracy przed komputerem, ale i tak lepiej jest założyć także specjalne okulary do tego typu czynności. Monitor odbija kurz, który nie jest zdrowy – okulary zatrzymują tego typu drobiny, co chroni między innymi przed wysuszeniem oczu.

Soczewki kontaktowe wymagają o wiele większej pielęgnacji niż okulary. Jednak obecnie można znaleźć również soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc. Sprawia to, że nie trzeba ich tak często czyścić. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem są soczewki jednodniowe.