Czemu soczewki twarde odchodzą w niepamięć?

soczewka kontaktowa jednodniowa

Kilka słów o soczewkach twardych

Soczewki kontaktowe twarde należą do soczewek starej generacji. Powoli są one wypierane z rynku przez soczewki miękkie. Jednak przy niektórych wadach wzroku lekarze specjaliści decydują się na przepisanie pacjentom soczewek twardych. Soczewki twarde mają zdecydowanie wyższą trwałość niż soczewki kontaktowe miękkie, jednak aby się do nich przyzwyczaić potrzebujemy zdecydowanie więcej czasu. I właśnie z tego powodu, soczewki kontaktowe twarde wymagają okresu przejściowego, w którym noszone są zaledwie przez krótki okres czasu. Pacjent stopniowo wydłużając czas noszenia soczewek twardych przyzwyczaja się do nich i po okresie około dwóch tygodni może już swobodnie nosić soczewki twarde.
Pielęgnacja soczewek kontaktowych twardych jest bardzo zbliżona do pielęgnacji soczewek miękkich. Podstawą jest tu płyn do pielęgnacji soczewek i ich regularne, codzienne czyszczenie. Soczewki twarde są wykorzystywane częściej przy bardziej złożonych wadach wzroku, jak np. astygmatyzm (o tej wadzie wzroku przeczytasz więcej tutaj), czy ciężkie schorzenia okulistyczne. Minusem soczewek twardych jest ich cena, gdyż są one wykonywane na indywidualne zlecenia, dlatego ich cena jest wyższa.

Dlaczego soczewki są coraz miększe?

Gdyby przyjrzeć się historii soczewek kontaktowych, można by wysnuć wniosek, że pomysłem na ten produkt jest produkowanie soczewek coraz miększych i bardziej plastycznych. Dlaczego soczewki ewoluują w te stronę?
Upłynęło wiele dziesiątek lat, zanim szkło kontaktowe zaczęło przypominać dzisiejsze soczewki. Nie znając specjalnych technik produkowania soczewek, a także z powodu braku odpowiednich materiałów, pierwsze soczewki były twarde, sztywne i niewygodne. W każdym kolejnym modelu kładziono większy nacisk na ich elastyczność, więc dzięki niej, soczewka mogła coraz lepiej i szybciej dopasowywać się do oka.
Obecnie zupełnie odchodzi się już od twardych soczewek. W sprzedaży znajduje się jeszcze kilka modeli zaliczanych do gatunku twardych soczewek, jednak i one niedługo odejdą w zapomnienie.tutaj