Soczewki zerowe są przeznaczone dla tych użytkowników, którzy nie posiadają wad wzroku. Szkła takie, zwane Plano, nie mają mocy korygującej, a ich zakładanie wiąże się z innymi korzyściami. Niemniej również ten rodzaj soczewek kontaktowych powinien zostać dopasowany przez specjalistę, a ich stosowanie wymaga przestrzegania typowych wskazań pielęgnacyjnych.
Soczewki kolorowe – zmieniające barwę tęczówki
Soczewki kolorowe są najczęściej stosowanymi szkłami o mocy zerowej. Nie wpływają na jakość widzenia, służą natomiast zmianom koloru tęczówki. Opcji wyboru mamy wiele – delikatnie podkreślamy naturalną barwę oka, całkowicie zmieniamy odcień, bądź stosujemy efekty artystyczne (w miejscu tęczówki widoczne są przeróżne kształty). Przy zastosowaniu określonych trików uzyskujemy nieraz zaskakujące efekty. Do takich należy między innymi optyczne powiększanie tęczówki, przez co oczy wydają się być tak duże, że przypominają te z japońskich kreskówek.
Soczewki kolorowe stosujemy przy różnych, niezwykłych okazjach. Gdy zmiana zabarwienia nie jest zbyt awangardowa, nie ma przeciwwskazań, by szkła zakładać na co dzień. Odmienne i wyraziste kolory oczu, nie występujące w świecie naturalnym (żółty, czerwony czy fioletowy), świetnie sprawdzą się na imprezie, na Sylwestra czy na dyskotece.
Soczewki kosmetyczne – tuszujące niedoskonałości
Soczewki kosmetyczne stanowią odrębną grupę soczewek kolorowych. Ich głównym zadaniem jest również zmiana barwy oka, ale cel zastosowania się zmienia. Ich użycie polega nie tylko na wykreowaniu wizerunku, o dobór odcienia do typu urody i makijażu czy o wywołanie efektu zaskoczenia.
W przypadku użycia soczewek kosmetycznych dążymy do przykrycia, zatuszowania niedoskonałości jednego lub obu oczu. Powstają one na skutek nieprawidłowości w obszarze tęczówki czy bielma rogówki (zmętnienie i rozległe zbliznowacenie).
Soczewki terapeutyczne – nośnik lekarstw i opatrunku
Soczewki terapeutyczne mają silne działanie lecznicze. Przeznaczone są do stosowania w wielu zróżnicowanych schorzeniach. Ich podstawowym zadaniem jest:
- zminimalizowanie bólu;
- przyspieszenie gojenia się rogówki po zabiegach chirurgicznych lub urazie;
- ochrona przed czynnikami zewnętrznymi.
Soczewki terapeutyczne w prawidłowy sposób spełniają funkcje nośnika leku i opatrunku. Lecznicze jonowymienne szkła kontaktowe łączą ze sobą te zadania i według szacunkowych obliczeń – ich działanie jest aż 5-krotnie szybsze od tradycyjnych metod.
Soczewki lecznicze znajdują wiele zastosowań w sytuacjach wymagających interwencji lekarskich i zagrożonych utratą wzroku:
- poparzenie oczu;
- działanie substancji toksycznych i żrących (soczewka je absorbuje, co zahamowuje ich toksyczne działanie);
- obecność wirusów lub bakterii na powierzchni oka, bądź w tkankach oczodołu.
Soczewka terapeutyczna zastosowana na uszkodzone tkanki wchłania niebezpieczne substancje.