Przeciwwskazania do noszenia soczewek kontaktowych

przeciwskazania soczewkiW czasach nieustannie zwiększającej się popularności soczewek kontaktowych coraz częściej pojawia się pytanie, kto może je nosić. Odpowiedź jest jedna – prawie każdy. Nie ma ograniczenia wiekowego – mogą je stosować zarówno dzieci, jak i osoby starsze. Są wykonywane z bardzo nowoczesnych materiałów, co gwarantuje wysokie bezpieczeństwo ich stosowania. Ma to szczególne znaczenie w przypadku najmłodszych użytkowników. Także osoby starczowzroczne mogą nosić soczewki kontaktowe – w ich przypadku najczęściej zalecane są soczewki bifokalne lub wieloogniskowe. Ich budowa opiera się na konstrukcji koncentrycznej, polegającej na zmianie mocy od zewnątrz do środka.

Soczewkowe przeciwskazania

Pomimo pojawiających się coraz nowocześniejszych soczewek kontaktowych, ciągle istnieje grupa osób, która nie może bądź nie powinna ich nosić. Do głównych przeciwwskazań używania soczewek zalicza się:

  • zespół suchego oka, który polega na niedostatecznym wydzielaniu łez, co powoduje złuszczanie się nabłonka gałki ocznej (obecnie istnieją soczewki kontaktowe ze środkiem nawilżających, ale ich używanie przez osoby cierpiące na to schorzenie wymaga konsultacji lekarskiej),
  • zaburzenia hormonalne, które powodują suchość gałki ocznej (między innymi nadczynność tarczycy),
  • alergie na składniki zawarte w soczewkach bądź płynach do ich pielęgnacji,
  • zakażenia wirusowe lub grzybicze.

W niektórych przypadkach przeciwwskazaniem do noszenia soczewek kontaktowych może być miejsce, w którym przebywa pacjent – suche i klimatyzowane pomieszczenia bądź miejsca o mocnym zapyleniu.

Soczewkowe manewry w sferze mentalnej

Inną grupę stanowią przeciwwskazania natury psychologicznej. Niektórzy pacjenci nie są w stanie przyzwyczaić się do noszenia soczewek kontaktowych, a ich zakładanie wywołuje w nich taki strach, że nie są zdolni nawet do podjęcia próby ich użycia. W takim przypadku możliwa jest terapia psychologiczna, a jeżeli to nie pomoże, konieczne jest zrezygnowanie z używania soczewek.

Wprawdzie soczewki kontaktowe posiadają pewne przeciwwskazania, ale jest ich stosunkowo niedużo i nie występują zbyt często. Wiele z nich można także leczyć, a pomocną dłoń znajdziecie u swojego okulisty.