Czy spanie w soczewkach kontaktowych jest zdrowe?

spanie w soczewkach kontaktowychSoczewki kontaktowe są nie tylko komfortowe, ale przede wszystkim pozwalają na efektywne leczenie i niwelowanie wad wzroku. Sięga po nie coraz więcej Polaków wskazując na ich atuty. Pomimo tak dużego zainteresowania nimi bardzo często pojawiają się pytania o to, czy można w nich spać.

Soczewki kontaktowe – spać czy ściągać?

Szukając informacji na jedno z najczęściej zadawanych pytań można spotkać odpowiedzi całkowicie negatywne, które mówią, że nie tylko nie można spać w „kontaktach”, ale też doprowadzić do poważnych infekcji oczu, a w skrajnych przypadkach nawet do utraty wzroku. Rzeczywiście nie powinno spać się w soczewkach kontaktowych, ale od tej zasady są pewne wyjątki, które są absolutnie bezpieczne i bynajmniej nie powodują utraty wzroku.

Wybierając soczewki całodobowe nie ma konieczności ich wyjmowania do snu. Spokojnie można udać się z nimi na spoczynek. Pamiętajmy, że ta zasada nie dotyczy jednak soczewek klasycznych.

Jakie soczewki – całodobowe czy typowo dzienne?

Osoby, które chcą zamienić okulary na soczewki zazwyczaj zastanawiają się czy wybrać soczewki jednodniowe, czy soczewki całodobowe z określonym czasem użytkowania (np. dwutygodniowe, miesięczne lub kwartalne). Soczewki jednodniowe są uznawane za najzdrowsze i jednocześnie najbardziej komfortowe. Z racji częstotliwości konieczności wymiany ich użytkowanie w pełni pozwala na prawidłową higienę oka.

Z kolei soczewki całodobowe pozwalają na użytkowanie ich tak w dzień, jak i w nocy. Niemniej jednak ten wybór nie jest najtrafniejszym jeśli zależy nam na wysokiej dbałości o nasze oczy. Soczewki całodobowe można wyjąć i ponownie założyć po uprzednim ich oczyszczeniu. Sama ta czynność nie gwarantuje, że zachowają się w najwyższej jakości, a tym samym, że będą spełniały rygorystyczne wymagania dla zachowania naszych oczu w dobrej kondycji.

Jakie zalety mają soczewki jednodniowe?

Atuty soczewek jednodniowych to przede wszystkim:

  • brak konieczności pielęgnacji,
  • najwyższa higiena oka,
  • zalecane dla osób aktywnych sportowo,
  • wysokie bezpieczeństwo.

Jakie zalety mają soczewki całodobowe?

Atutami, którymi wyróżniają się soczewki całodobowe są:

  • brak konieczności ściągania na noc,
  • możliwość ich pielęgnacji i ponownego założenia.

Które soczewki zatem wybrać?

Mając do wyboru soczewki całodobowe i jednodniowe zdecydowanie lepszym i zdrowszym wyborem będą soczewki jednodniowe, które są najlepszym gwarantem prawidłowej pielęgnacji i higieny oczu. To wyeliminowanie ryzyka ewentualnych infekcji, które mogą się przytrafić przy niedokładnym czyszczeniu soczewek całodobowych.